Protože činnost bošovického Podvaláku nezačíná, ani nekončí Bošovickou šlapkou,
rozhodli jsme se na tyto stránky umístit i malé ohlédnutí za ostatními turistickými akcemi.
Od roku 2009 jsme kromě BOŠOVICKÉ ŠLAPKY připravili i několik vycházek za poznáváním přírodních krás a zajímavých míst Ždánického lesa.

Zimní výprava k Jalováku

V sobotu 17. ledna 2009 jsme se vydali na celodenní výpravu do hloubi lesa.
Již několik dní bylo typické zimní inverzní počasí s teplotou těsně kolem nuly. Koruny mohutných stromů kolem Těšanky vytvářely klenbu, která sahala až do oblak a cesta před námi i za námi se ztrácela se v nekonečné mlze. V těchto kulisách jako z fantastického filmu jsme potkali pouze dva jezdce na koních a civilizaci nám připomněla jen státní silnice z Žarošic do Nížkovic. Asi po pěti hodinách chůze se před námi z mlhy vynořily obrysy několika budov, konečně jsme byli v cíli na Ekofarmě v Jalovém dvoře. Na zpáteční cestu jsme se již nevydali pěšky a uvítali jsme možnost odvozu do Bošovic.


Vycházka k Horáčkovi

7. února jsme se vypravili na vycházku k rybníku u Horáčka, byl příjemný den a sluncem prozářený les již voněl předjařím. Z Těšanky jsme odbočili na rozcestí u Písečné a na stráni nad zaniklou vsí Mezilesice nám přes cestu přeběhla jelení rodinka, která byla z nečekaného setkání v těchto odlehlých místech překvapená stejně, jako my. K dobré pohodě u rybníka přispělo bohaté občerstvení, které pro účastníky akce zajistili majitelé chaty Dušan Vobořil a Aleš Horák


Výšlap chytré Horákyně

Výšlapem chytré Horákyně k rybníku u Horáčka v sobotu 12. září jsme se rozloučili s létem. Oblečeni - neoblečeni, ani pěšky ani na voze, cestou - necestou do lesa vyrazilo téměř 40 účastníků. V soutěži o nejzajímavější kostým zvítězil tým cyklistů pod vedením Luboše Kachlíře, nejzajímavějším dopravním prostředkem v náročném lesním terénu byl kočárek s nejmladší účastnicí akce Terezkou Kašparovou. Všichni zájemci měli možnost projet se po klidné vodní hladině na kánoi a několik odvážlivců si dobrovolně nebo i nedobrovolně zaplavalo v kalné, ale ještě docela teplé vodě rybníka. Vydatné občerstvení pro účastníky po celý den zajišťovali opět majitelé chaty u hráze Dušan Vobořil a Aleš Horák.
Jak celá akce dopadla, se můžete sami přesvědčit z několika fotografií ve fotoalbu.

FOTOALBUM


III. ročník zimního výšlapu do Skřípova - 2009

Zimní výšlap jsme naplánovali na poslední sobotu v roce, tedy na 26. prosince 2009. Po několikadenním dešti a plískanicích se v sobotu ráno konečně ukázala modrá obloha a vysvitlo sluníčko. Účastníci si mohli zvolit různé trasy lesem, cestou snad nikomu nebylo chladno, protože si každý vzal na zahřátí pleskačku slivovice, která se pravidelně koštovala. V cíli u rybníka ve Skřípově jsme rozdělali ohniště, připravili špekáčky na opékání a plný kotel svařáku, všichni příchozí si domů odnesli keramické medaile i pamětní listy. U prezence se zaregistrovalo 150 účastníků, někteří sebou přivedli i svoje pejsky a několik otužilců přijelo na kole, nejstarším účastníkem akce byl pan Josef Hrozek. Příjemné překvapení pro návštěvníky i pořadatele připravil pan Stanislav Pacas z Velkých Hostěrádek, který nabídl všem zájemcům na místě projížďku na svých koních. Po návratu do Bošovic se účastníci výšlapu i ostatní příznivci sešli v sokolovně, kde se všichni dobře bavili až do večera. K tanci a poslechu hrála naše oblíbená hudební skupina Náhodou.

Tady najdete pár fotek

Jarní grilování v Dambořicích 17.dubna 2010

Akce měla být součástí plánovaného přátelského turnaje stolního tenisu mezi bošovickým oddílem a družstvem ze Znojma.
Bohužel se turnaj nemohl konat, ale rozjetý vlak už nešlo zastavit.
Zveřejnili sjme pro všechny zájemce z Bošovic grilování v táborovém areálu v Dambořicích a byli jsme mile překvapeni
hojnou účastí pěších i cyklistů.

Pár obrázků k nahlédnutí.


Z důvodu několikaleté družby s podobně zaměřenými lidmi z vesničky Podmolí u Znojma,
jsme 9.10.2010 vyrazili na tamní kulturní akci " Obecní zabíjačka ".

Počasí nám přálo v sobotu i v neděli, vše probíhalo jako na drátku, večer zahráli kluci z "Náhodou".
V neděli dopoledne jsme ještě stihli prohlídku zříceniny "Nový hrádek" na Rakouských hranicích.
Pěkná akce.
Tady je pár fotek

Hospůdka u rybníka - Podmolí
www.hospudkaurybnika.cz

IV. ročník zimního výšlapu do Skřípova - 2010

proběhl na Štěpánskou neděli 26. prosince 2010.
Letos, po bohaté sněhové nadílce začátkem prosince, byly vánoce na blátě a všechny cesty do Skřípova zůstaly dlouho rozmáčené. Pořadatelé akce měli nejen starosti s dopravou občerstvení pro přepokládaných 200 návštěvníků,
ale i oprávněné obavy, zda se vůbec někdo vypraví na zimní výšlap do tak rozbahněného terénu.
Přes noc naštěstí klesla teplota pár stupňů pod nulu a bláto na lesních pěšinách zamrzlo, což vylákalo na vycházku příznivce našich akcí nejen z Bošovic, ale i z okolních vesnic.
V cíli se zaregistrovalo 170 účastníků, z nichž nejstarší byl osmdesátiletý borec Josef Hrozek a nejmladší 11 měsíční Dominik Joch s rodiči. Kromě obvyklého špekáčku, čaje, svařáku převapil letos návštěvníky i milý vánoční suvenýr.
Po návratu do Bošovic pokračovala zábava v sokolovně, kde si mohli všichni zazpívat trampské a country písničky s naší skupinou Náhodou, nechybělo občerstvení ani tanec.

Fotky - copyright J.Vrzal a B.Mazancová

V. ročník zimního výšlapu do Skřípova - 2011

V pondělí 26. prosince 2011 jsme se pokusili vylákat obyvatele Bošovic z pohodlí vyhřátých domovů, od stolů, plných dobrot
a od svátečních pohádek, na V. ročník Zimního výšlapu.
Počasí v uplynulém roce našim akcím příliš nepřálo a proto nás nepřekvapilo, že už od rána pršelo a později déšť přešel v mírné, ale vytrvalé mrholení. U rybníka ve Skřípově jsme se schovali pod střechou nového dřevěného altánu (samozřejmě se souhlasem majitelů rybníka)
a připravili jsme keramické medaile, diplomy a občerstvení. Příchozí si na ohništi opékali špekáčky, zahřívali se horkým svařákem nebo čajem a z vlastních zásob si navzájem nabízeli vzorky slivovic i jiných destilátů a domácí vánoční cukroví.
V cíli se zaregistrovalo 120 účastníků všech věkových skupin, které počasí neodradilo od vycházky do přírody. Účastníci si mohli zvolit různě dlouhé trasy a mnozí si nevybrali jen nejkratší cestu. I přes náročný rozbahněný terén přivezli někteří rodiče na kočárcích svoje malé děti, nejmladší z nich byla pětiměsíční Michela Majorová.
Po návratu do Bošovic se všichni sešli v sokolovně, kde již členové folkové skupiny Náhodou ladili svoje hudební nástroje
a do večerních hodin pokračovalo přátelské posezení při hudbě a zpěvu i tanci.

Jen pár fotek od Hanky Matulové

VI. ročník zimního výšlapu do Skřípova - 2012

VI. ročník Štěpánského výšlapu do Skřípova připadl na středu 26. prosince 2012.
Ráno sice pršelo, ale teplota byla pod bodem mrazu a pole i cesty kolem naší vesnice pokrývala vrstva zledovatělého sněhu.
Zimní počasí zlákalo některé rodiny s dětmi k tomu, aby si sebou na vycházku vzali sáňky nebo boby. Do cíle dorazilo 144 účastníků, nejstarším z nich byl 78-letý Josef Vrzal starší - zakladatel Bošovické ŠLAPKY a přišla i jeho pravnučka Eliška Matulová z Milešovic,
která patřila s Míšou Majorovou mezi nejmladší návštěvníky, dívenkám ještě nebyly dva roky. Na letošním zimním výšlapu se ve Skřípově zaregistrovala i studentka Gao Na, která je v dosavadní historii našich turistických akcí účastnicí z nejvzdálenějšího místa na světě,
bydlí ve městě Taiyuan v provincii Shanxi v severní Číně.
Do Bošovic přijela se svojí spolužačkou  Markétou Tomanovou, se kterou studuje na vysoké škole v Katalánském městě Lleida.
Pro návštěvníky akce jsme připravili originální diplomy, nechyběl teplý čaj a voňavý svařák, opékání špekáčků a hlavně dobrá nálada.
K večeru jsme se opět sešli v místním pohostinství Na návsi, kde jsme se dobře bavili při písničkách místní folkové skupiny Náhodou.

Zatím jen pár fotek od Hanky Matulové

VII. ročník zimního výšlapu do Skřípova - 2013

Na čtvrtek 26. 12. 2013 připravili Podvaláci oblíbené zimní setkání u rybníka ve Skřípově.
Účastníci výšlapu si mohli zvolit libovolnou trasu dle vlastního zájmu, kondice i aktuálního počasí , které naší akci tentokrát přálo.
Bylo pár stupňů nad nulou a i když foukal silný vítr, v lese bylo příjemně. V cíli se zaregistrovalo 220 účastníků, nejstarším z nich
byl 79- letý Josef Vrzal a nejmladším 6-měsíční Tiborek Salajka. Pro všechny návštěvníky zajistili pořadatelé v cíli teplé občerstvení -
špekáčky, čaj i svařák a nechyběly diplomy i keramické medaile.
Po návratu do Bošovic zaplnili sál kulturního domu příznivci country a folkové muziky. Vystoupení místní folkové skupiny Náhodou
a jejích hostů – rodinné kapely Krtci, bylo zdařilým zakončením nejen této úspěšné akce, ale i celoroční činnosti Kulturní a vlastivědné společnosti Podvalák.
Všem děkujeme za účast.Fotky od Blanky Mazancové

LETNÍ FOLKOVÝ VEČER - 29 .8. 2014

Od roku 1996 zvou Podvaláci každoročně příznivce folkové a country muziky na vystoupení místní hudební skupiny Náhodou a jejích hostů. Letošní Loučení s létem jsme pořádali v areálu na Hájku v pátek 29. srpna 2014.
Nejisté počasí odradilo mnohé zájemce a proto se návštěvníci pohodlně vešli do podkroví budovy na Hájku.
Kapela Náhodou i hosté ze známé brněnské hudební skupiny Přístav hráli a zpívali společně se svými věrnými příznivci až do svítání.

Pár fotografií22. ročník BOŠOVICKÉ DRAKIÁDY

V neděli 12. 10. 2014 odpoledne proudily davy lidí ze všech konců Bošovic na kopec u lesa Hájíčka, odkud je krásný výhled na naši vesnici
i do širého kraje. Na polní letiště se vypravila kromě rodičů s dětmi i spousta diváků, které vylákalo teplé počasí babího léta na příjemnou vycházku. Všichni ´příchozí uvítali možnost občerstvení na akci a velký zájem byl hlavně o studené nápoje. Na letošní drakiádě se zaregistrovalo celkem 73 soutěžících, z toho 14 dětí mělo draky domácí výroby.
Slabý vánek dokázal vynést k blankytně modré obloze jen ty konstrukčně nejdokonalejší draky, ale ostatní se odlepily od země jen po velkém úsilí dospělých.
Všechny děti, které se soutěže zúčastnily, získaly při vyhodnocení tu svoji cenu, kterou si vybraly a dostaly diplom.FotografieVIII. ročník zimního výšlapu do Skřípova - 26.12.2014

Na pátek 26. 12. 2014 připravili Podvaláci již po osmé oblíbenou zimní turisticko společenskou akci.
Dopolední výšlap k rybníku ve Skřípově navšívil rekordní počet 260 účastníků. V cíli bylo zajištěno teplé občerstvení: opékané špekáčky, svařák a čaj. Bylo mírně nad nulou a v poledne vykouklo i sluníčko.
Na kopci nad vesnicí sice foukal studený vítr, ale v lese i u rybníka bylo všem dobře a veselo.
Nejstaršími návštěvníky akce byl 85 letý Josef Hrozek se svojí manželkou Jarkou, která má 80 let.
Nejmladšími účastníky byli roční děti, Martinek Voráč s celou svojí rodinou z Bošovic a Kristýnka Schusterová s rodiči a babičkou.

Pár fotek z výšlapu a hraníNaši akci podporují :

Pořadatel nezjišťuje ani nevyhlašuje pořadí účastníků.
Bošovická šlapka není závod - každý, kdo absolvuje zvolenou trasu - vítězí.
Děti do 10 let pouze v doprovodu rodičů nebo jiné dospělé osoby.
Každý účastník jede nebo jde na vlastní nebezpečí. Akce není pojištěna.

Z bezpečnostních důvodů dodržujte na trasách vyznačený směr jízdy.
Při jakýchkoliv problémech , zraněních, nebo při předčasném odstoupení z pochodu nebo jízdy, vždy prosím neprodleně informujte pořadatele.
Telefonní čísla - 608 770 532 a 606 497 451 - budete mít uvedena i na mapce své trasy.